czwartek, 6 lutego 2014

Domowe sushi, czyli jak samemu zrobić sushi w domu



Sushi :) Razem z moim Najukochańszym je uwielbiamy i możemy spożyć w ilościach przez rozsądek niepojętych i niewskazanych.

To właśnie ze słabości do tego przysmaku rodem z Japonii, postanowiliśmy sami spróbować swych sił w rolowaniu. Wszystkie potrzebne składniki są w zasięgu ręki, znajdziecie je w każdym lepiej zaopatrzonym markecie spożywczym. A skoro to takie proste, to na co czekać? Czemu nie? Podjęliśmy wyzwanie, efekty za każdym razem są super! Satysfakcja i wspólny czas w kuchni niezastąpione, dlatego teraz robimy je i będziemy robić regularnie :)

Zachęcam, spróbujcie swoich sił, bo warto :)




Składniki:
  • ryż
  • ocet ryżowy
  • cukier, sól
  • glony nori
  • sos sojowy
  • wasabi
  • marynowany imbir

Przykładowe dodatki do rolek:
  • ryba - my używamy surowego łososia, ponieważ stosunkowo łatwo zdobyć tą rybę świeżą i w dobrej cenie, możecie wykorzystać też rybę pieczoną lub wędzoną (wybierzcie swoją ulubioną), z którą również z sukcesem eksperymentowaliśmy. Uwaga! nie jedzcie na surowo ryb słodkowodnych, ani węgorza, którego krew jest trująca
  • paluszki krabowe
  • ogórek świeży
  • awokado
  • kiełki
  • szparagi marynowane
  • serek philadelphia, ew majonez w ostateczności
  • sałata

RYŻ jest bazą, bez której nie ma sushi. Używamy specjalnego ryżu (do sushi), który jest krótko ziarnisty i po odpowiednim ugotowaniu klejący.

Przygotowując sushi dla dwóch osób, szklanka (250 g) ryżu jest wystarczająca. Dla porównania ostatnio przygotowywaliśmy "ucztę" dla pięciu dorosłych, spragnionych maków osób, do której ugotowałam 3 szklanki ryżu (750 g). Taka ilość okazała się niemożliwa do przejedzenia jednego wieczora, ale nie ma tego złego, nadwyżką się podzieliliśmy i spożyliśmy nazajutrz :)

Zatem jak sami zauważyliście, ilością ryżu, który gotujemy musimy sprawnie balansować.

Gotowanie.
Tym małym, białym ziarenkom musimy poświęcić dużo uwagi. Z niewłaściwie ugotowanego ryżu, nic nie przygotujemy, bo np. nie będzie się kleił lub będzie niesmaczny, gdy go przypalimy.

Ryż odmierzamy, przesypujemy na sitko i płuczemy pod zimną, bieżącą wodą do momentu, aż woda będzie przejrzysta. Zajmie nam to kilka(naście) minut.

Po wypłukaniu, ryż przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na 30 minut. Gdy ten czas minie, ziarenka przepłukujemy ostatni raz, przekładamy do naczynia, w którym będziemy je gotować (najlepiej do nieprzywierającego garnka) i nalewamy dobrej jakości wodą, która ma duże znaczenie, dlatego najlepiej użyć wodę z filtra lub butelkowaną.
Ryż gotujemy w proporcji 1:1.2 (ryż:woda). Dla przykładu 0,5 kg ryżu gotujemy w 0,6 litra wody.


Ryż gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu, często mieszając, przez ok 15 minut do odparowania całej wody.

Po ugotowaniu ryż zostawiamy w garnku również pod przykryciem na kolejne 15 minut, po czym przekładamy go na płaskie naczynie, np. do dużej miski, na półmisek; polewamy sosem do ryżu, który przyrządziliśmy wcześniej, mieszamy i pozostawiamy do ostygnięcia od czasu do czasu mieszając.


Sos do ryżu, czyli zalewę, którą polewamy świeżo ugotowany ryż, przygotowujemy z octu ryżowego, cukru i szczypty soli.

Do 0,5 kg ryżu używamy zależy przyrządzonej w proporcjach:
  • 7 łyżek octu
  • 3-4 łyżki cukru
  • szczypty soli


Wszystko mieszamy i podgrzewamy na małym ogniu stale mieszając do rozpuszczenia kryształków, jednak nie dopuszczamy do zagotowania!


Istotne przy przygotowywaniu sushi w domu jest właściwe zaplanowanie czasu. Poprawne rozplanowanie pracy to połowa sukcesu :)

Przygotowanie ryżu od A do Z jest czasochłonne. Od rozpoczęcia "procesu" płukania do zagotowania i polania go zalewą mija ponad godzina. Nie możemy używać ciepłego ryżu, zatem należy doliczyć czas na jego ostudzenie, które w zimę jest znacznie łatwiejsze (ja przykryte naczynie wystawiam za okno, od czasu do czasu mieszając), jednak latem sytuacja jest utrudniona :)

Dlatego wykorzystując wolną chwilę, przygotujmy składniki, których użyjemy jako dodatki. Umyjmy warzywa, przygotujmy i pokrójmy rybę.


Z ogórka wykrajamy gniazdo nasienne, a pozostały miąższ kroimy na drobniutkie paseczki.


Gdy już wszystko mamy przygotowane, a ryż ostygł, przystępujemy do części kulminacyjnej czyli zawijania maków :)

W tym celu potrzebujemy naczynie z zimną wodą, w którym będziemy moczyć ręce przed sięgnięciem po ryż (dzięki temu nie będzie się on aż tak lepił do rąk) oraz bambusową matę, to dzięki niej sprawnie zawiniemy rolki. Jest kilka szkół, niektórzy zalecają, by przed użyciem owinąć ją folią spożywczą, ja pomijam ten krok.

Na macie kładziemy glon (nori), na nim na około połowie do 2/3 powierzchni nori rozgniatamy ryż na płaski "placek" o grubości max 1 cm. W ten sposób przygotowujemy bazę pod wszystkie maki, a następnie komponujemy ich skład poprzez dodawanie i łączenie ze sobą różnych dodatków.


Ryż możemy cieniutko posmarować wasabi, serkiem philadelphia bądź majonezem lub wszystkimi jednocześnie.


W następnym kroku komponujemy rolkę, wzbogacając ją o dodatki. Poniżej zdjęcia z kilkoma moimi pomysłami, potraktujcie to jako propozycje i komponujcie własne smaki :)


Jeśli mamy już wszystko, przystępujemy do zawijania. Kluczowa jest tutaj rola maty. Chwytamy za brzeg maty unosimy go w gorę, jednocześnie przytrzymując składniki rolki i zawijamy ścisło.

Nie przejmujcie się, jeśli kilka pierwszych rolek Wam nie wyjdzie, z każdą kolejną nabierzecie wprawy i będą coraz ładniejsze :)


Rolki kroimy bardzo ostrym, nieząbkowanym nożem na pół, a potem na plasterki (maki).


Życzę Wam cudownej zabawy w kuchni, wspaniałego czasu spędzonego w gronie najbliższych i przepysznego sushi :)

6 komentarzy:

słone i słodkie pisze...

Ja też robię sushi bardzo podobnie. Pycha. :)

Unknown pisze...

Czesc! Mam pytanie mowilas ze robiliscie uczte dla 5 osob, jaki jest orientacyjny koszt takiej przyjemnosci? :)

ciateczkowyPotwor pisze...

okolo 80 zł

Unknown pisze...

Genialny przepis!

Anna Grzelak pisze...

Z pewnością wypróbuję Twój przepis na sushi :). Nie dawno dostałam w prezencie specjalny zestaw do sushi https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-potraw/zestawy-do-sushi w skład którego wchodzą różne naczynia do serwowania tych przekąsek. Bardzo chciałabym nauczyć się samodzielnie przygotowywać sushi i na pewno pomoże mi w tym powyższy przepis :).

Unknown pisze...

Zapraszam rónież na mojego bloga dotyczącego sushi ;) https://jakzrobicsushi.pl