wtorek, 23 września 2014

Jajecznica



Niby nic bardziej oczywistego. Jajecznicę potrafi przyrządzić chyba każdy, bo nie wymaga umiejętności kulinarnych ani techniki. Jest domeną prostej kuchni kojarzonej z typowo "męskim" lub "kawalerskim" gotowaniem :)


Jednak pomimo pozornej prostoty zasługuje na uwagę. Już z pozoru banalny wybór tłuszczu, na jakim będziemy przyrządzać naszą jajecznice, może znacząco wpłynąć na jej smak. Smażymy m.in. na maśle, smalcu, oleju, oliwie, margarynie i każdy z tych tłuszczy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, a to dopiero początek, ponieważ zam ogrom dodatków jakich możemy użyć jest nieograniczony. Najpopularniejsze z nich to kiełbasa (boczek, wędzona szynka), cebula oraz szczypiorek.

Przykłady możemy mnożyć, poniżej przedstawiam kilka dla inspiracji:

- grzyby leśne, można je zastąpić pieczarkami
- ser żółty
- pomidory bez skórki, cukinia, szparagi, młody groszek, opieczona i pozbawiona skórki papryka
- pietruszka, koper, kolendra, bazylia - jako alternatywa dla popularnego szczypiorku
- krewetki, czosnek
- ser feta

Jako ciekawostkę powiem, że dodanie odrobiny mleka lub śmietanki pod koniec smażenia da efekt spulchnienia i aksamitnego smaku, a otarta skóra z cytryny bądź pomarańczy nada wyrazisty smak.


Jednak nie byłoby jajecznicy bez jajek, które są źródłem świetnie przyswajalnego białka, które hamują uczucie głodu i tym samym zaspokajają apetyt. Aminokwasy egzogenne, czyli te których organizm nie potrafi wytworzyć samodzielnie, zawarte w jajku są przyswajane przez człowieka aż w 94%!
Jajka są niskokaloryczne, bogate w witaminy (A, E, D, K, B2, B9, B12) i składniki mineralne (fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk, magnez, selen, jod). Powszechna jest opinia że jajka podnoszą poziom cholesterolu we krwi, który w wysokim stężeniu występuje w żółtku. Jednak żadne badania nie wykazały zależności między jedzeniem jajek, a wysokim poziomem cholesterolu w organizmie, zaś badania z ostatnich lat głoszą, iż składniki wchodzące w skład jajka (cholina, lecytyna, kwasy tłuszczowe omega 3) przeciwdziała akumulacji cholesterolu w organizmie. Dodatkowo należy pamiętać, że organizm sam potrafi wyprodukować cholesterol!

Podsumowując, jajka to skarbnica witamin i minerałów. Zjedzone na śniadanie dostarcza nam niezbędnych wartościowych składników odżywczych na resztę dnia :)


Poniżej dwa proste pomysły na jajecznice.



1. Jajecznica ze szczypiorkiem
  • jajka
  • szczypior
  • sól, pieprz
  • tłuszcz do smażenia

Szczypior drobno siekamy.


Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, wbijamy jajka, przyprawiamy je solą i pieprzem.


Gdy białka się zetną dodajemy szczypior i całość mieszamy. Taki sposób smażenia pozwoli nam uniknąć nieściętego białka w jajecznicy (którego ja osobiście nie lubię), ale jednocześnie da możliwość poziomu wysmażenia. Nie jestem zwolenniczką rozmącania jajek na jednolitą masę przed wlaniem na patelnię, gdyż przypomina ona wówczas omlet, zamiast jajecznicy.


Podajemy tak jak lubimy najbardziej - ja tradycyjnie z pomidorem :) Smacznego!


2. Jajecznica a'la śródziemnomorska 
  • jajka
  • cukinia
  • pieczarki
  • oliwki
  • pomidory suszone
  • ser feta
  • opcjonalnie: papryczka chilli, szparagi marynowane
  • tłuszcz

Warzywa kroimy tak jak lubimy, ja w jajecznicy preferuję niewielkie kawałki dodatków, dlatego pokroiłam je w kostkę.


Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, dodajemy pokrojoną cukinię, pieczarki i papryczkę chilli. Obsmażamy, a gdy warzywa "puszczą" część wody jaką zawierają, odparowujemy ją z patelni.


Następnie wbijamy jajka. Przy wykorzystaniu wymienionych składników nie należy już doprawiać jajecznicy solą oraz pieprzem, bo te smaki znajdziemy w serze feta i papryczce chilli.


Gdy jajka stężeją, postępujemy analogicznie jak w przypadku jajecznicy ze szczypiorkiem, czyli dodajemy pozostałe składniki.


Mieszamy i wykładamy na talerz, lub smażymy jeszcze chwilę, jeśli lubicie bardziej stężałą wersję dania :) Smacznego!

Brak komentarzy: