Funchal jest stolicą wyspy. Pierwsi osadnicy pojawili się w miejscu dzisiejszego miasta ok 1424 roku i dzięki łagodnemu ukształtowaniu linii brzegowej osada w szybkim czasie stało się największym miastem z ważnym portem portem handlowym, w którym żeglarze w drodze z i do Nowego Świata.
Fot. Port w Funchal
Fot. Jedna z restauracji w marinie serwująca owoce morza
Opodal portu znajduje się najstarsza dzielnica miasta, w której swe domy wznosili pierwsi osadnicy, Zona Velha. Do niedawna była zaniedbana, żyli w niej najbiedniejsi, jednak w ostatnich latach została w znacznym stopniu zrewitalizowana, uliczki odnowiono. Obecnie znajduje się tam wiele małych, klimatycznych restauracyjek i galerii sztuki, a spacer jej ulicami to prawdziwa przyjemność.
Fot. XVII wieczna kaplica Capela da Boa Viagem
Zona Velha słynie z fantazyjnie przyozdobionych drzwi, które przykuwają wzrok turystów.
Fot. Pracownia w której szyte są pamiątki nawiązujące do kultury i tradycji mieszkańców Madery
Idąc wzdłuż wybrzeża, zbliżamy się do fortu Sao Tiago pomalowanego na intensywnie żółty kolor, w którym obecnie mieści się muzeum sztuki współczesnej.
Fot. Kamieniste wybrzeże
Fot. Fort Sao Tiago
Idziemy dalej i dochodzimy do XVII-wiecznego kościoła Igreja do Socorro.
Fot. Kościół Igreja do Socorro
Naprzeciwko kościoła znajduje się punkt widokowy, który jest usytuowany tuż nad sztuczną, betonową plażą i kąpieliskiem Praia da Barreirinha.
Fot. Plaża Praia da Barreirinha
Fot. Strzeżone kąpielisko z dryfującą platformą, do której można dopłynąć, wejść i np. opalać się na niej
Wejście na plażę jest płatne 2 euro od osoby dorosłej. Jeśli chcemy wygrzewać się na słońcu, możemy oczywiście bez dodatkowych opłat leżeć na betonie lub wypożyczyć leżak za kolejne 2 euro.
Po kąpieli słonecznej warto odwiedzić dzielnicę Se, jedną z najstarszych dzielnic Funchal, bogatą w zabytkowe budowle, jak m.in. piękną katedrę z XVI wieku.
Fot. Katedra Se z 1514 roku
Fot. Deptak Avenida Arriaga
Fot. The Ritz oraz postój taxówek przy deptaku Avenida Arriaga
Fot. Popiersie Józefa Piłsudskiego i pomnik papieża Jana Pawła II
Fot. Plac Praca do Carmo
Fot. Kościół Igreja do Carmo przy placu Praca do Carmo
Fot. Widok z wieży kościoła Igreja do Carmo na miasto
Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest bazar w Funchal Mercado dos Lavradores, który niewątpliwie jest ogromną atrakcją turystyczną przyciągającą tłumy zwiedzających. Bazar został zbudowany w 1940 roku i zdecydowanie jest miejscem godnym polecenia. W dwupoziomowym budynku aż roi się od ludzi, barw, zapachów i życia. Sprzedawane są tu kwiaty, warzywa, owoce, ryby oraz pamiątki.
Fot. Młoda dziewczyna umilająca czas grą na cymbałach
W oddzielonej części targowiska znajduje się część "rybna", w której rybacy sprzedają swe łowy.
Fot. Sprzedawca z rybą Scabard zabawiający turystów
Będąc w Funchal warto wybrać się na dosyć wymagający (bo pod górę) spacer do ruin zamku Alcoutim, z tarasem widokowym, z urzekającym krajobrazem
Poniżej zdjęcia miasta z naszej wędrówki, którą rozpoczęliśmy w małym parku w centrum stolicy. Kolejne kroki skierowaliśmy do bardziej autentyczną części miasta, miejscami obskrobanej, opuszczonej, lecz nadal niezwykle pięknej.
1 komentarz:
Tyle pyszności! Jadłabym i jadła:)
Prześlij komentarz